Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
(...)
Niech anioł podrze każdy dramat
aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek,
tak jak goryla niemądrego."
(...)
Niech anioł podrze każdy dramat
aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek,
tak jak goryla niemądrego."
Ks. J. Twardowski/Pomódlmy sie w noc Betlejemską
Czas gotowania: około 1 godziny
Czas oczekiwania: u mnie kilka godzin, powinien być cały dzień.
Składniki:
Składniki:
W tę Wigilię mieliśmy wszyscy jedno życzenie - abyśmy razem zasiedli przy Wigilijnym stole. W tym roku nie było to tak oczywiste, jakby można było przypszczać. To był wieczór pełen cudów i udowadniający, że nie ma rzeczy niemożliwych. No bo kiedy, jak nie w Wigilię, mają się marzenia.
Już nie wymagałam śniegu, mrozu ani abyśmy usiedli do stołu, gdy pierwsza gwiazdka... zignorowałam szarówkę, pluchę i dżdżystą, wietrzną aurę za oknem i delektowałam się atmosferą świąteczną jaka panowała w domu i smakami potraw, które powstały w tym roku bardziej z przypadku niż z przepisów. To była chyba najbardziej twórcza kulinarnie Wigilia w moim życiu.
Porcelana -pachwork "dokompletowane komplety". Na wyjątkowe okazje, ale przeze mnie coraz częściej pojawia się na stole u teściów. Lubię ładną oprawę i celebrowanie posiłków a urokliwa zastawa dodaje uroku i umila chwile. Serwety - ręcznie robione, wygrzebane przeze mnie z dna szuflad mnie zachwyciły, teściową rozbawiły i przeraziły, bo to "takie stare i dawno nieużywane" , Teściowa nie była pewna, czy to dobry pomysł aby pojawiły sie na stole Wigilijnym.
Barszcz czerwony.
Przepis na pyszny, prosty, w miarę szybki w przygotowaniu rubinowoczerwony barszcz. Rok temu ten przepis mnie uratował."Monika, może Sylwester u Ciebie?" - takiego smsa dostałam kilka godzin przed tą szczególna nocą. Miałam mało czasu na ugotowanie perfekcyjnego barszczu. Barszcz wyszedł przepyszny, rubinowy o idealnym balansie pomiędzy smakiem słodkim, słonym i kwaśnym. Jeden barszcz a tyle wrażeń smakowych. A jaki Sylwester taki cały rok. Niech będzie pyszny. Przepis otrzymałam od Macieja Majewskiego - szefa kuchni warszawskiej restauracji.
Czas przygotowania wywaru z włoszczyzny: około 45 minut
Czas przygotowania warzyw i grzybów : około 30 minut.Czas gotowania: około 1 godziny
Czas oczekiwania: u mnie kilka godzin, powinien być cały dzień.
Składniki:
- buraki -2 kg
- jabłka - 0,5 kg
- marchew -200g
- czosnek - 4 duże ząbki
- majeranek - 10 g
- liście laurowe -4 szt.
- ziele angielskie - 4 sztuki
- kilka ziaren pieprzu
- 4 l wywaru z włoszczyzny
- kilka suszonych podgrzybków
- cebule - 2 średnie
- cytryna - sok - ja dałam z jednej
- biały pieprz, sól
Ugotowałam wywar z włoszczyzny. Dodałam liście laurowe, i ziele angielskie. Gdy wywar się gotował obrałam jabłka i pokroiłam w kostkę. Obrałam marchewkę i pokroiłam w słupki. Następnie buraczki pokroiłam na plasterki. Pokroiłam czosnek w plasterki. Gdy wywar był gotowy dodałam buraczki i jabłka. Gotowałam na wolnym ogniu. Dodałam sok z całej cytryny - ale ilość zależy od indywidualnych upodobań. Zostawiłam na kilka godzin. Później doprawiłam solą, pieprzem białym i majerankiem.
Śledzik - chyba najbardziej klasyczne i tradycyjne danie. U mnie w domu lubiane i to najbardziej przez Nastolatka. Nie ma w tym daniu nic nadzwyczajnego nic odkrywczego ale ja zawsze powtarzam, że urok tkwi w prostocie.
Śledzik w śmietanie.
Składniki:- 500 ml kwaśnej śmietany
- 8 filetów śledziowych typu matias
- 3 jabłka
- 2 cebule
- sok z 1 cytryny
- świeży koperek
- sól pieprz
- 2 łyżki cukru - opcjonalnie, ja pominęłam
- 1 łyżeczka chrzanu - opcjonalnie
Jabłka pokrój w cienkie półplasterki, skrop sokiem z cytryny, dodaj 1 łyżkę posiekanego koperku i chrzan. Dodaj śmietanę. Dopraw. Śledzie pokrój w kostkę lub romby i wymieszaj z sosem śmietanowym. Najlepiej smakują po kilku godzinach w lodówce, gdy wszystkie smaki się połączą.
To danie powstało przez przypadek: bo sąsiadka przyniosła tartaletki a teściowa zapomniała dać drugiej synowej i co teraz? SZkoda, żeby się zmarnowały. To co ja z nimi zrobię, bo ja na pewno coś zrobię....No to tak sobie zrobiłam. Pysznie - stwierdzę nieskromnie.
Tartaletki z serkiem mascarpone i grzybami.
Składniki:
- kilka podgrzybków mrożonych
- cebula
- serek mascarpone- 2op. po 250 g
- tartaletki (wcześniej upiekła Pani Krysia-sąsiadka mojej teściowej)
- masło
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Na maśle zeszkliłam cebulę posiekaną w drobną kostkę. Dodałam pokrojone w drobną kostkę (rozmrożone) grzyby. Podsmazałam całość przez kilka minut, zeby jak najwiecej wody odparowało. Przyprawiłam solą i pieprzem. Wymieszałam z serkiem mascarpone i doprawiłam do smaku. Nakładałam do tartaletek i przyozdobiłam pietruszką.
Poduszeczki z ciasta francuskiego z kapustą i grzybami.
- ciasto francuskie - 1 opakowanie
- 1 duża cebula
- 1 łyżka suszonego majeranku
- 5-6 ząbków czosnku
- 3-4 łyżki masła
- 800g kiszonej kapusty
- garść suszonych prawdziwków (wcześniej zalanych wrzątkiem)
- 4-5 łyżek oleju roślinnego
- 2-3 liście laurowe
- 4-5 ziarenek ziela angielskiego /kilka ziaren pieprzu /szczypta soli morskiej /szczypta kminku-opcjonalnie
- do smarowania - żółtka , garść czarnuszki.
Przygotowanie:
Farsz: w dużym garnku podgrzewamy olej i delikatnie podsmażamy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, majeranek, i kminek . Mieszamy, żeby się nie przypaliło, następnie partiami dodajemy kapustę i namoczone prawdziwki. Zmniejszamy ogień i dusimy przez 1,5 godziny, od czasu do czasu mieszając. Kroimy w drobną kostkę cebulę i bardzo drobno kroimy czosnek, podsmażamy na patelni na maśle. Z kapusty usuwamy liście laurowe, oraz ziele angielskie, dodajemy zeszkloną cebulę i całość partiami blendujemy. Masę przeciskamy przez sitko, jeżeli mamy nadmiar soku. Ciasto francuskie delikatnie rozwałkowujemy na obsypanej mąką stolnicy. Kroimy na prostokąty. Zmiksowaną kapustę rozkładamy na cieście i sklejamy brzegi ciasta. Poduszeczki ciasta francuskiego przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Smarujemy żółtkiem. Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45 minut. Podajemy z barszczem. Doskonale smakuje z masłem i garścią pietruszki.
Komentarze
Prześlij komentarz